piątek, 2 kwietnia 2021

Kompresor dynamiki i gitara

Kompresor do gitary, jak działa kompresor dynamiki

Kompresor dynamiki to bardzo popularne i znane urządzenie szczególnie w studiach nagrań ale nie tylko, kompresor ma na celu ingerencję w rozpiętość dynamiczną dźwięku np. nagranych śladów audio lub ogólnie w miksie ale nie używa się go tylko w studiach nagrań, ponieważ ma zastosowanie również w wielu innych przypadkach a w praktyce wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z dźwiękiem.

Większość gitarzystów wie do czego służą efekty modulacyjne, pogłosowe czy zniekształcające jak np. overdrive czy distortion ale kompresor dla niejednego gitarzysty jest "czarną magią". Nic w tym dziwnego gdyż to urządzenie i jego prawidłowe zastosowanie szczególnie do gitar nie jest tak do końca zrozumiałe dla wielu gitarzystów a warto wiedzieć do czego służy i jak z niego korzystać.

W niniejszym wpisie przybliżę temat kompresora oraz zastosowaniu go głównie do gitary tak więc do czego służy kompresor, co daje stosowanie kompresora oraz jak można go zastosować w grze na gitarze, tego typu informacji dowiesz się z niniejszego wpisu.

Do czego służy kompresor:

Kompresor ma za zadanie ingerować w rozpiętość dynamiczną dźwięku, co to znaczy?

Gitara a szczególnie gra na gitarze na czystych barwach oraz gra na gitarze akustycznej i elektroakustycznej jest bardzo podatna na artykulację czyli sposób wydobycia dźwięku a mam na myśli konkretnie to że niektóre dźwięki gramy nieco ciszej a niektóre nieco głośniej wynika to właśnie ze sposobu artykulacji konkretnego gitarzysty czy utworu muzycznego ale również rodzaju samego instrumentu ale jak ma się to do kompresora?

Prosto pisząc kompresor ma za zadanie wyrównać w odpowiednim zakresie tą podatność gitary na artykulację czyli dźwięki które są ciszej grane podgłośnić a dźwięki które są grane głośniej przyciszyć a jeszcze prościej mówiąc po prostu wyrównać.

Kompresor ma również za zadanie całość poddać "kompresji" czyli dźwięk będzie nie tylko wyrównany w odpowiednim zakresie (zależne od korekcji) ale również bardziej zwarty "ściśnięty" i równomierny w całości. Kompresor ma za zadanie również poprawić jakość brzmienia z tego powodu często jest stosowany w studiach nagrań.

Dlatego właśnie kompresor jest bardzo pomocny podczas gry szczególnie na czystych barwach gdyż wtedy podatność na artykulację jest bardzo duża a podczas gry na gitarze akustycznej i elektroakustycznej jeszcze większa ale to nie wszystko ponieważ kompresor można zastosować jeszcze do wielu innych celów o czym poniżej.



Podstawowe parametry kompresora:

Thershold - ten parametr odpowiada za próg zadziałania kompresora czyli to od jakiego momentu kompresor ma zacząć działać na sygnał czyli ściszać szczyty tych głośniejszych dźwięków a podgłaśniać dźwięki ciche.

Ratio - ten parametr odpowiada za to jak bardzo kompresor ma ściszać szczyty tych głośnych dźwięków np. 1:1 - tylko raz a 2:1 - dwa razy mocniej.

Attack - ten parametr odpowiada za czas zadziałania kompresora czyli tempem wolniejszym bądź szybszym.

Relase - ten parametr odpowiada za to kiedy kompresor ma przestać działać na sygnał czyli prędkość jego zwolnienia i powrotu do staniu początkowego.

Level - to parametr odpowiadający za to jak bardzo kompresor będzie ingerował w sygnał.

Make up - ten parametr znajduje się w niektórych kompresorach i ma za zadanie powrót do stanu sprzed kompresji czyli do sygnału wejściowego.

Powyższe parametry są podstawowymi parametrami które posiada większość kompresorów, istnieją kompresory bardziej rozbudowane z większą ilością parametrów np. z większą ilością parametru ratio 10:1 które są stosowane na końcu sygnału jako limitery i które mają za zadanie "pilnować" aby sygnał nie wchodził w przester i nie przekraczał pewnego ustalonego progu. 

Istnieją kompresory które posiadają tylko jedno bądź dwa parametry np. tylko "comp" czyli stopień kompresji. Niektóre kompresory posiadają pokrętło "tone" którym można ingerować w barwę pewnych częstotliwości. Niektóre kompresory posiadają wskaźnik siły z jaką działa kompresor na dźwięk jest to bardzo praktyczne i pomocne rozwiązanie.

Rodzai kompresorów jest znacznie więcej i są one bardzo rozbudowane, umożliwiają kompresję w bardzo różnym zakresie np. mogą zadziałać tylko na wybrane pasma lub oddziaływać tylko na wybrane częstotliwości na śladach w miksie. W tym wpisie skupimy się jednak na prostym kompresorze oraz zastosowaniu go do gitary.


Do czego jeszcze może służyć kompresor:

Kompresor z powodzeniem można stosować jako pewnego rodzaju "saturacja" czyli nasycenie brzmienia lub booster nawet wraz z brzmieniami gitary typowo przesterowanymi. Uzyskamy wtedy brzmienie bardziej nasycone, zwarte i wyraziste oczywiście jest to zależne od ustawień parametrów kompresora z którymi nie należy przesadzać.

Kompresorem z powodzeniem możemy również wpłynąć na sustain czyli długość wybrzmiewania, poprawić atak oraz ogólne przebicie się gitary np w zespole. Kompresory często stosują basiści aby jak wyżej wspomniałem wyrównać sygnał ale również poprawić brzmienie by stało się bardziej zwarte i okrągłe oraz aby gitara basowa która jest mniej słyszalna w zespole lepiej przebijała się przez cały zespół.

Kompresory stosuje bardzo wiele muzyków grających na różnych instrumentach a sam zakres zastosowań jest bardzo duży i indywidualny.

Jak podłączyć kompresor:

Kompresor wpinamy tuż za gitarą czyli na początku sygnału przed wszystkimi innymi efektami ma to szczególne znaczenie wtedy kiedy chcemy go stosować z brzmieniami typowo przesterowanymi. Ale oczywiście nie jest to wyznacznikiem gdyż można go stosować również za niektórymi efektami których nie chcemy poddawać kompresji, dlatego zachęcam do eksperymentów.

Kompresor z powodzeniem można również stosować z dopałkami do wzmacniaczy lampowych wpinając go tuż za gitarą a przed dopałką tym sposobem możemy ingerować w rozpiętość dynamiczną brzmienia od samego początku sygnału wychodzącego z gitary.

O tym jak dopalić wzmacniacz pisałem w tym wpisie - jak dopalić wzmacniacz gitarowy.


Podsumowanie:

Kompresor to bardzo pomocne i przydatne urządzenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań, którym możemy ingerować w rozpiętość dynamiczną dźwięku by brzmienie było bardziej wyrównane i zwarte ale również kompresorem możemy wpłynąć na wybrzmiewanie czy stosować jako pewnego rodzaju nasycenie lub nawet booster.

Kompresor nie jest prostym urządzeniem, w niniejszym wpisie starałem się ten temat jak najlepiej przybliżyć by każdy mógł dobrze zrozumieć jego zastosowanie. Polecam jednak aby każdy gitarzysta sam spróbował eksperymentować z kompresorem w swojej grze, gdyż praktyka w tym zakresie bardzo wiele pokazuje i uczy.

Na rynku muzycznym jest bardzo dużo rodzai kompresorów typowych dla gitar o różnych parametrach takich prostych oraz bardziej skomplikowanych ale zasada działa kompresora jest zawsze taka sama, cena kompresora jest taka jak za każdy inny efekt w "kostce" zależne od rodzaju oraz producenta, tak więc warto w taki kompresor się zaopatrzyć oraz eksperymentować z nim w swojej grze do czego zachęcam.


Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz