poniedziałek, 17 stycznia 2022

Techniczny w zespole - pasja i zawód

Czym zajmuje się techniczny w zespole

Zespół muzyczny to ogromne przedsięwzięcie, wymagające poświecenia czasu, sporej ilości nakładu pracy a nieraz nawet wielu wyrzeczeń. Zespół muzyczny to również chęci oraz zaangażowanie muzyków w projekt muzyczny nad którym wspólnie pracują lub zamierzają pracować.

Nie ma w tym nic nadzwyczajnego gdyż każdy kto przeczyta ten artykuł a będą to w większości osoby które są związane mniej lub więcej z instrumentem jakim jest gitara i wiedzą doskonale czym jest zespół muzyczny a samo realizowanie się w takim zakresie dla  gitarzysty jest w niejednym przypadku priorytetem życiowym.

Na wstępie trochę niezbędnej wiedzy:

Każdy zespół muzyczny tworzą różni muzycy i jest to kwestią oczywistą gdyż bez muzyków nie było by zespołu. Jak sama nazwa wskazuje " zespół" w tym przypadku muzyczny tworzą osoby grające na różnych instrumentach bądź wokaliści czy "śpiewacy" którzy wspólnie i ściśle ze sobą współpracują w ramach konkretnego projektu muzycznego.

Zespół muzyczny w zależności od ilości wykonawców czyli muzyków można podzielić na pewne określone kategorie:

Solo - jest to jeden wykonawca grający na instrumencie bądź jeden wokalista

Duet - tworzą zespół złożony z dwóch wykonawców

Trio - zespół złożony z trzech wykonawców ( lub Tercet - zespół złożony z trzech wokalistów )

Kwartet - tworzą zespół złożony z czterech wykonawców

Kwintet - zespół złożony z pięciu wykonawców

Sekstet - zespół złożony z sześciu wykonawców

Septet, Oktet, Nonet- tworzą zespół złożony z siedmiu, ośmiu oraz dziewięciu wykonawców.

Zespoły złożone z większej liczby wykonawców niż dziewięć określa się orkiestrą.

Tak więc zespół muzyczny to przede wszystkim wykonawcy którzy wspólnie i razem ze sobą pracują nad jakimś projektem muzycznym który to projekt muzyczny często zależny jest od ilości zaangażowanych instrumentalistów i wokalistów.

No dobrze to było by na tyle w zakresie wstępu gdyż temat niniejszego artykułu jest nieco inny ale uznałem że warto na wstępie napisać czym jest zespół muzyczny aby rozwinąć temat w dalszym zakresie. Tak więc zespół muzyczny to jedno i każdy kto zagląda na mój blog dobrze o tym wie ale nie każdy wie że praca w zespole to również inne ważne współpracujące z wykonawcami osoby.

Techniczny w zespole:

Każdy większy i dobrze prosperujący zespół muzyczny a przede wszystkim zespół muzyczny który sporo koncertuje i składa się z większej liczby wykonawców często potrzebuje dodatkowych współpracowników którzy pomagają wykonawcą na trasie koncertowej w sposób czysto techniczny.

Chodzi tutaj głównie o wszystkie prace które dotyczą zespołu po za jego wykonawcami czyli po za muzykami grającymi w zespole. Jak każdy może się domyśleć ale oczywiście nie wszyscy o tym wiedzą kilku wykonawców w zespole to sporo sprzętu do przetransportowania i rozłożenia na scenie.

Postaram się to zobrazować w następujący sposób: 

Wyobraźmy sobie na przykład perkusistę grającego na pokaźnym instrumencie perkusyjnym w którego skład wchodzi wiele bębnów i talerzy. Złożenie takiej perkusji, przetransportowanie jej z sali prób oraz rozłożenie na scenie i ponowne złożenie to nie lada wyczyn dla samego perkusisty i chyba nie ma się tu czemu dziwić.

Jeżeli chodzi o gitarzystów szczególnie tych grających na gitarach elektrycznych oraz basistów to w większości przypadków również mamy do czynienia ze sporymi gabarytami sprzętu nagłośnieniowego dla gitar elektrycznych oraz gitar basowych.

W skład takiego sprzętu wchodzą wzmacniacze, kolumny, często efekty umieszczone w rack lub nawet pokaźny pedalboard składający się czasem z dziesiątek analogowych efektów których gitarzysta używa podczas swojej gry oraz co istotne gitary których czasem muzyk potrzebuje nawet kilka gdyż na przykład zespół gra utwory w różnych strojach.

O tym jakie wyróżniamy rodzaje gitar znajdziecie w tym wpisie - rodzaje gitar.

O tym jakie są możliwości na przestrojenie gitary pisałem w tym artykule - jak można przestroić gitarę.

Tak więc zespół muzyczny po za jego muzykami i instrumentami tymi mniejszymi oraz tymi większymi to często pokaźny zestaw sprzętu nagłośnieniowego a często o dużych gabarytach oraz sporej czasem nie małej ilości różnych urządzeń.


Czym zajmuje się techniczny w zespole:

Techniczny w zespole to osoba która która pomaga wykonawcom na każdym etapie podczas trasy koncertowej od spakowania i przetransportowania całego sprzętu z sali prób do miejsca w którym odbędzie się koncert. Techniczny odpowiada również za rozłożenie i podłączenie sprzętu muzyków oraz jego poprawne działanie a na koniec złożenie, spakowanie i przetransportowanie sprzętu dalej.

Techniczni w zespole muzycznym zajmują się również "czuwaniem" podczas występu nad sprzętem na którym grają wykonawcy. W przykładzie może wyglądać to tak że jak gitarzyście zerwie się struna podczas gry to techniczny od razu podbiega i wymienia gitarę na inną.

Kiedy perkusiście przewróci się na przykład statyw z talerzem to techniczny od razu podbiega aby go poprawić. Dotyczy to również "czuwaniem" nad poprawnym działaniem sprzętu, często wymianą przewodu kiedy się zepsuje podczas gry oraz wieloma innymi czynnościami technicznymi.

Kiedy zespół wykorzystuje więcej sprzętu nagłośnieniowego na przykład takiego który montuje się w "rack" to techniczni czuwają nad jego prawidłowym działaniem a w razie problemów bądź awarii przełączają w odpowiednim czasie na tzw. "backup" czyli sprzęt zastępczy.

Oczywiście takie sytuacje dotyczą zespołów bardzo profesjonalnych a przeważnie takich które zajmują się grą zawodowo i wykorzystują to tego celu sporo nowoczesnego i różnego sprzętu nagłośnieniowego który pozwala na uzyskanie odpowiedniego brzmienia.

Czy techniczny w zespole jest tylko jeden:

W większych zespołach które sporo i długo koncertują osób które pracują jako techniczni może być więcej a nawet każdy wykonawca czyli instrumentalista może posiadać swojego odrębnego technicznego który wykonuje tylko pewien zakres określonych czynności.

W praktyce wygląda to tak ze na przykład gitarzysta posiada swojego technicznego który zajmuje się tylko i wyłącznie instrumentami jakimi są gitary konkretnego gitarzysty. Taki techniczny jest za nie odpowiedzialny aby zawsze były w pełni sprawne, poprawnie stroiły i w każdej chwili były dostępne do użycia.

Taki techniczny często również serwisuje gitary konkretnego gitarzysty tj. wymienia w nich struny, przeprowadza regulację oraz przeprowadza inne czasem bardzo skomplikowane czynności polegające na, na przykład modyfikacjach konkretnego instrumentu.

Tu warto wspomnieć że muzyk gitarzysta może posiadać dwóch technicznych gdyż po za gitarami w dalszym zakresie nagłośnienia dla gitar czyli wzmacniaczem, kolumnami oraz efektami i ich poprawnym rozłożeniu i poprawnym podłączeniu może zajmować się odrębny techniczny.

Innym przykładem są perkusiści którzy często posiadają  swojego odrębnego technicznego który składa zestaw perkusyjny oraz go rozkłada na scenie pod względem wymogów konkretnego bębniarza. Techniczny często również pomaga podczas nagłośnienia perkusji w zakresie próby przed koncertem.

W większych dobrze prosperujących zespołach konkretni techniczni są przydzieleni do wykonywania jednej tylko czynności za którą są odpowiedzialni. To pozwala na duży komfort dla muzyków oraz poprawne działanie sprzętu ale również zachowanie pewnej "harmonii" i porządku podczas trasy koncertowej.

Tak więc technicznych pracujących dla jednego zespołu może być kilku a czasem nawet kilkunastu, mogą być odpowiedzialni za poszczególne odrębne czynności takie jak, transport, rozkładanie i składanie sprzętu, nagłośnienie, oraz dbanie i serwisowanie instrumentów jak i czuwanie nad prawidłowym działaniem sprzętu podczas występu.

Czym jeszcze zajmują się techniczni:

W większych zespołach które koncertują na dużych scenach techniczni sami przeprowadzają próbę generalną z realizatorem dźwięku czyli osobą odpowiedzialną za akustykę i nagłośnienie koncertu. W takich przypadkach poszczególni techniczni wiedzą czego oczekują wykonawcy i są bez problemów w stanie sami przeprowadzić taką próbę bez angażowania muzyków.

W takich przypadkach muzycy właściwie wychodzą tylko na scenę aby zagrać swój koncert. Czasem zdarza się że odrębni techniczni są odpowiedzialni za jakiś mniejszy zakres czynności, na przykład włączenie jakiegoś konkretnego efektu w odpowiednim czasie podczas występu.

___________________________________________________________________________________

Czas na reklamę:

Zachęcam do korzystania z oferty sklepu www.gitarowina.pl to nie tylko sklep muzyczny a po za tym przemiła obsługa, zawsze chętnie służąca fachową poradą w każdym zakresie, spory asortyment, błyskawiczna wysyłka i super ceny! Polecam bo naprawdę warto, nigdy się nie zawiodłem, jak było by inaczej to nie było by tej reklamy :-) Wystarczy kliknąć w poniższy baner i się zarejestrować.

gitarownia.pl

___________________________________________________________________________________

Czy techniczny musi umieć grać:

Na takie pytanie dość trudno jednoznacznie odpowiedzieć gdyż pewien zakres czynności taki jak transport oraz rozłożenie sprzętu na scenie nie wymaga aby techniczny posiadał umiejętność gry na instrumencie.

Wydaje mi się że dla osoby która się interesuje i choć trochę jest w "temacie" ale nie potrafi grać nawet serwisowanie gitary czy wymiana naciągów w perkusji nie powinna stanowić większych problemów. Warto wspomnieć że fachowcy lutnicy często też nie posiadają większych zdolności muzycznych pod względem samej gry a jednak serwisują i produkują instrumenty.

W praktyce nie zawsze ale jednak często wygląda to tak że techniczni są osobami potrafiącymi grać na gitarze bądź perkusji lub na jakimś innym instrumencie a nawet często sami posiadają swoje zespoły w których grają i jest to oczywiście wielką zaletą.

Taka praktyka i umiejętność gry pozwala na bezproblemową współpracę pomiędzy muzykiem a technicznym który to techniczny w takim przypadku bardzo dobrze będzie wiedział jak zadbać o gitarę oraz sprzęt nagłośnieniowy czy perkusję.

Oczywistym wydaje się że muzyk z pewnością wybierze jako swojego technicznego osobę która będzie również grała na takim samym instrumencie. Osobiście sam wolał bym aby moimi "gratami" zajmował się ktoś kto wie co się z tym robi...

Czy warto zostać technicznym:

Jak już wspomniałem powyżej często zdarza się właśnie że muzycy którzy sami grają w mniejszych zespołach są technicznymi innych większych i rozwijających się zespołów. Taka praktyka może okazać się świetnym doświadczeniem dla rozwijającego się muzyka.

Technicznymi często są osoby których interesuje ten specyficzny rodzaj pracy wykonywanej głównie na trasie czyli w ciągłym wyjeździe. Warto zaznaczyć że nie jest to praca łatwa oraz wymagająca pewnych umiejętności i przynajmniej minimum znajomości sprzętu muzycznego.

Wydaje mi się że jak ktoś ma taką możliwość tym bardziej zostać technicznym w jakimś znanym zespole a już z pewnością kiedy gra na jakimś instrumencie i interesuje się "życiem scenicznym" od kuchni to z pewnością powinien spróbować.

Podsumowanie:

Tak więc praca technicznych w zespołach muzycznych to dość specyficzny rodzaj zajęcia ale zarazem bardzo ciekawy i oryginalny sposób nie tylko na zarobek ale również na zdobycie cennego doświadczenia, pozyskanie ciekawych kontaktów a tym bardziej w przypadku kiedy my również gramy na gitarze bądź innym instrumencie.

Jak nagłośnić gitarę akustyczną.

Jak "dopalić" wzmacniacz gitarowy.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz