sobota, 17 marca 2018

Jak dbać o struny gitarowe

Struny gitarowe, Konserwacja strun gitarowych

Struny w gitarze to bardzo ważny element bez których gitara po prostu nie zagra. Struny z biegiem czasu ulegają zużyciu aż do takiego stopnia gdzie trzeba je po prostu wymienić na nowe i nie ma na to złotego środka ale można nieco wydłużyć czas do ich wymiany.

W niniejszym wpisie temat związany z konserwacją oraz dbaniem o struny gitarowe by jak najdłużej zachowały swoje walory brzmieniowe oraz byśmy zbyt często nie musieli ich wymieniać na nowe. Na wstępie trochę informacji.

Każde struny prędzej czy później podlegają wymianie nie ma na to rady a zależne jest to od tego jak często gramy i ile ćwiczymy a im częściej tym szybciej struny się zużyją. Zużyte struny nie brzmią dobrze, robią się zbyt szorstkie a czasem nawet zaśniedzieją i tracą swoje właściwości brzmieniowe.

Taki moment jest oczywiście sygnałem że czas pomyśleć o wymianie strun na nowy komplet i wdrożyć to czym prędzej w życie. Wymiana strun w gitarze to żadna wielka filozofia ale wymaga to poświęcenia czasu a przy okazji warto zawsze wykonać kilka dodatkowych czynności regulacyjnych aby nasz instrument po wymianie strun brzmiał perfekcyjnie a grało się wygodnie.

Jakie dodatkowe regulacje podczas wymiany strun można wykonać:

Podczas wymiany strun warto przeczyścić i zakonserwować podstrunnicę o tym jak to zrobić pisałem w tym wpisie - konserwacja podstrunnicy.

Po założeniu nowych strun oraz wstępnym strojeniu warto sprawić poprawną krzywiznę gryfu a w razie potrzeby wyregulować o tym jak to zrobić pisałem w tym wpisie - regulacja gryfu.

Ustawienie odpowiedniej akcji strun to również częsta czynność podczas wymiany strun - jaka powinna być prawidłowa akcja strun.

Wyregulowanie menzury to ostatni i bardzo ważny element głównie w gitarach elektrycznych o tym jak prawidłowo wyregulować menzurę pisałem w tym wpisie - menzura w gitarze.

No dobrze ale przejdźmy do rzeczy czyli w jaki sposób można przedłużyć żywotność strun:

Czas do wymiany strun na nowy komplet można wydłużyć a czasem nawet znacznie wydłużyć. Z doświadczenia wiem że te proste metody i czynności zdają egzamin i stosując się do nich jesteśmy w stanie wydłużyć okres żywotności strun.

Jak przedłużyć żywotność strun:

Po pierwsze warto przed każdą dłuższą stycznością z gitarą umyć ręce:

Zwykła woda i mydło w zupełności wystarczy, czynność ta zajmuje dosłownie chwilę a pozwala wydłużyć żywotność strun. Brud czy pot naniesiony na struny przez palce prowadzi do szybkiej korozji, pot ludzki jest czynnikiem kwaśnym i wpływającym na bezpośredni kontakt ze strunami.

GHS GBH struny | 12-52
GHS GBH struny | 12-52
21.00 PLN
GHS GBLOW struny | 11-53
GHS GBLOW struny | 11-53
19.90 PLN
GHS TCGBL struny 10-46 do gitary elekrycznej
GHS TCGBL struny 10-46 do gitary elekrycznej
21.40 PLN
Harley Benton 168992 struny | 9-42
Harley Benton 168992 struny | 9-42
8.99 PLN

Czyszczenie strun po każdej grze:

Ta czynność również nie wymaga wiele czasu, wystarczy zwykłą bawełnianą szmatką przetrzeć struny po skończonej grze to w zupełności wystarczy a zajmuje to 30 sekund. Choć czynność ta jest czynnością o której dość często zapominamy i raczej niechętnie to robimy to zalecam to stosować, gdyż przetarcie strun po każdej grze znacznie wydłuży żywotność strun.

Na strunach po grze, szczególnie dłuższej zostaje masa niewidocznego brudu oraz potu, nie wytarty będzie się zbierał pod strunami i prowadził do szybszej korozji, taki brud osadza się również na podstrunnicy.

Możemy stosować środki do czyszczenia strun które produkują znane firmy takie jak Planet Waves, Dunlop czy GHS, producenci ci produkują nawet specjalne czyściki do strun których używamy zamiast bawełnianej szmatki, środki te nie są drogie i polecam je wypróbować.

Jakie są jeszcze metody na przedłużenie żywotności strun:

Czynność którą przedstawię poniżej jest czynnością raczej już rzadko stosowaną z uwagi na to że komplet strun nie jest jakimś wielkim wydatkiem, biorąc pod uwagę średnie ceny rynkowe. Chodzi tu o wygotowanie już zużytych strun - zaznaczam że tylko i wyłącznie strun stalowych do gitary elektrycznej (żadnych innych strun nie należy w ten sposób ratować).

Jak wygotować struny gitarowe:

Zużyte już struny ściągamy z gitary i zawijamy w większe kółka najlepiej każdą osobno cały taki komplet wrzucamy do garnka z zagotowaną wrzącą wodą oraz dwiema bądź trzema łyżkami soli kuchennej, gotujemy około 10 -15 minut na małym ogniu, po czym wyciągamy i odkładamy na ręcznik do odparowania wody i ich ostygnięcia.

Tak wygotowane struny po dokładnym wysuszeniu, zakładamy do gitary. Wykonany w ten sposób "zabieg" pozwala na czasowe odzyskanie brzmienia strun, jednak struny po tym zabiegu szybciej się zużywają i prędzej czy później i tak trzeba je wymienić na nowy komplet ale myślę że jak ktoś ma chęć to w taki sposób, również można czasowo poprawić brzmienie zużytych strun.

Podsumowanie:

Czynności przedstawione powyżej nie są czynnościami wymagającymi poświęcenia większej ilości czasu i nie są skomplikowane a zwracając na nie uwagę i wprowadzając w życie, potrafią znacznie wydłużyć żywotność strun oraz dłużej zachować ich walory brzmieniowe. 

Zalecam choć by po każdej grze przetrzeć struny bawełnianą szmatką już sama ta czynność pozwala znacznie wydłużyć żywotność oraz zachować dłużej dobre brzmienie strun.




Pozdrawiam!

1 komentarz:

  1. This piece of writing is really a pleasant one it assists new
    web viewers, who are wishing in favor of blogging.

    OdpowiedzUsuń