piątek, 7 grudnia 2018

Co można modyfikować w gitarze

Modyfikacja gitary, jak modyfikować gitarę

Nie raz się zdarza że posiadamy solidnie wykonany i dobrze brzmiący oraz wygodny instrument, nie ważne czy jest to gitara z niższej, średniej czy wysokiej półki cenowej, ważne że ta konkretna jedyna gitara nam pasuje a my wiemy że posłuży nam jeszcze długie lata i chcemy aby jeszcze lepiej brzmiała.

Ten wpis poświęcę na temat związany z modernizacją gitary głównie gitary elektrycznej ale niektóre ulepszenia można również zastosować w gitarze akustycznej i klasycznej. Co więc podlega modyfikacji w gitarze,  co można modyfikować oraz ulepszać w gitarze, oraz czy warto przeprowadzić modyfikację? W tym wpisie odpowiemy sobie na takie właśnie pytania.

Już na wstępnie napiszę konkretną odpowiedź TAK jak najbardziej warto modyfikować każdą gitarę a szczególnie gitarę elektryczną. Zawsze polecam każdemu gitarzyście temu zaczynającemu przygodę z gitarą jak temu bardziej zaawansowanemu wszelakie modyfikacje i udoskonalenia swojego instrumentu.

Na wstępie trochę informacji:

Dlaczego warto przeprowadzać modyfikację gitary:

Prawie zawsze przy wyborze oraz kupnie instrumentu, zwracamy uwagę na markę i producenta, dalej drewno z jakiego jest wykonana,  oraz jaki ma gryf i czy jest dla nas wygodny to dobre podejście to tematu i nie mam im nic do zarzucenia.

Kierujemy się również kwestiami brzmieniowymi i wizualnymi, bo przecież nie chcemy grać na gitarze której choć by sam kształt nie będzie nam się podobał lub nie będzie pasować do stylu gry jaki chcemy grać -  powiedzmy że Fender Stratocaster do metalu to tak jak np. Jackson V do Jazzu :-)

I choć prawdą jest że wprawny muzyk zagra każdy gatunek muzyczny na każdej gitarze to chyba granie Jazzu na gitarze typu V nie idzie ze sobą za bardzo w parze...

Często zapominamy jednak że gitara zbudowana jest z wielu różnych elementów mniejszych i większych które z dużym powodzeniem można z biegiem czasu wymieniać i ulepszać a tym nawet wpływać czy korygować samo brzmienie gitary wedle swoich własnych preferencji.

Osobiście polecam modyfikacje prawie każdej gitary i uważam że warto to robić, choć by dla samej nauki, testów brzmieniowych oraz satysfakcji. Jest wiele fajnych gitar w przedziale cenowym do powiedzmy 1000 złotych, które po modyfikacji kilku elementów są w stanie zabrzmieć naprawdę mocno i profesjonalnie.

Modyfikacje wykonuje się przede wszystkim w instrumentach z którymi chcemy zostać na dłużej, wtedy warto zainwestować w lepszej jakości elementy aby wiosło jeszcze lepiej brzmiało a nam grało się wygodniej.


Co podlega modyfikacjom w gitarach:

Wymianie oraz wszelakim modyfikacjom podlegają następujące elementy gitary:

1. Klucze (stroiki) jeżeli kupiliśmy gitarę w której są słabej jakości klucze i strój nie trzyma się dobrze, to bez obaw zawsze możesz kupić klucze lepszej jakości i wymienić je a te które zdemontowałeś, można sprzedać, choć by miała się zwrócić tylko 1/4 z wyłożonych pieniędzy na te nowe ale zawsze to coś.

Wybierając nowe klucze warto zwrócić uwagę na klucze blokowane, o tym rodzaju kluczy pisałem w tym artykule - klucze blokowane.

Pamiętaj aby komplet kluczy pasował do Twojej gitary - rodzaj kluczy oraz średnica otworów na główce gitary, często średnica otworu to 10 mm ale nie zawsze, dlatego warto to zmierzyć przed kupnem nowych kluczy.

2. Przetworniki, tu zabawy jest trochę więcej ze względu na mnogość możliwości i rodzai przetworników. Jeżeli jednak nie pasuje nam np. przetwornik przy mostku bo jest dla nas za słaby, lub nie pasuje nam jego charakterystyka brzmieniowa, warto poszukać mocniejszego o innej rezystancji z zastosowanym innym magnesem.

Z przetwornikami jest tak że aby znaleźć ten odpowiedni do konkretnej gitary trzeba ich sporo przetestować ale mimo to watro to zrobić choć by tylko po to by zdobyć cenną wiedzę w zakresie ich brzmienia a nuż akurat trafimy na ten który nam idealnie będzie pasować.

Z przetwornikami trzeba kierować się na "ucho" gdyż każdy przetwornik zabrzmi zupełnie inaczej w każdej gitarze. Jeżeli mamy jakiś przetwornik na "oku" warto sprawdzić w internecie czy ktoś już taki stosował w gitarze do której chcemy go włożyć.

Jeżeli chodzi o przetworniki to same ramki które znajdują się woków nich, również można modyfikować i wymieniać, są różne rodzaje ramek osobiście polecam ramki stalowe lub aluminiowe ponieważ są trwałe i nie pękają tak jak te z plastiku.

O rodzajach przetworników stosowanych w gitarach pisałem w tym wpisie - rodzaje przetworników gitarowych.

Wysokość przetworników pod strunami również ma znaczenie a o tym pisałem w tym artykule - wysokość przetworników a wpływ na brzmienie.

3. Siodełko - jeżeli kupiliśmy gitarę z plastikowym siodełkiem watro je wymienić na siodełko np. z grafitu bądź kości słoniowej lub nawet mosiężne. Wymiana siodełka zawsze korzystnie wpływa na brzmienie a koszt takiej wymiany jest niewielki,  dlatego warto o tym pomyśleć.

Siodełko można również wykonać samemu z odpowiedniego materiału ale wymaga to nieco umiejętności i pracy ale warto spróbować bo jest to fajna satysfakcjonująca robota.

O rodzajach siodełek stosowanych w gitarach pisałem w tym artykule - siodełko w gitarze.

4. Blokada strun, dotyczy przeważnie gitar z mostkami typu Floyd Rose, często zdarza się że śruby dociskające blokadę do struny wyrobią się lub gwint się po prostu zerwie. 

Same blokady jak i całe siodełko można z powodzeniem wymienić i choć taka blokada nie jest tania to warto kupić taką dobrej jakości, wydatek jeden a problem znika na długie lata.

Tańsze blokady niestety są wykonane ze słabej jakości stali i problem się powtarza, często wyrabia się gwint a pod strunami tworzą się rowki w stali co może powodować problemy z menzurą.

5. Sprężyny - dotyczy mostków tremolo oraz Floyd Rose, dobrej jakości sprężyny przy tego typu mostkach to podstawa. Sprężyny z biegiem czasu użytkowania rozciągają się i tracą swoje właściwości co przekłada się na rozstrajanie gitary oraz nie trzymanie stroju.

Tu również polecam jakość, są spręży zalane delikatnie gumą które eliminują przydźwięk aby gitara grała bardziej z dechy. Są sprężyny pokryte specjalną powłoką - przeważnie koloru czerwonego bądź czarnego, warto wymienić na takie one również eliminują przydźwięk.


FLOYD ROSE FRTSNBKP komplet sprężyn do mostka tremolo
FLOYD ROSE FRTSNBKP komplet sprężyn do mostka tremolo
127.00 PLN
FLOYD ROSE FRTSNRDP komplet sprężyn do mostka tremolo
FLOYD ROSE FRTSNRDP komplet sprężyn do mostka tremolo
129.00 PLN
FENDER 0018671049 sprężyny naciągowe do mostka tremolo SET
FENDER 0018671049 sprężyny naciągowe do mostka tremolo SET
67.50 PLN
BOSTON SP-50 sprężyna tremolo komplet 3szt.
BOSTON SP-50 sprężyna tremolo komplet 3szt.
7.50 PLN

6. Pokrętła (potencjometry) jeżeli zaczynają nam trzeszczeć potencjometry jest to znak że trzeba je wymienić, tu również polecam rozejrzeć się za dobrymi markowymi potencjometrami, mogą być logarytmiczne, gdyż ich żywotność jest znacznie dłuższa a wygoda "kręcenia" płynniejsza i przyjemniejsza.

Tu warto również wspomnieć że same nakładki na potencjometry (gałki bądź nasadki) również podlegają wymianie. Często zdarza się że gitarzyści wymieniają tą część dla wygody jak i wyglądu. różnorodność tego gadżetu nie zna granic, każdy znajdzie coś dla siebie. 
7. Przełącznik - z przełącznikiem bywa różnie, jeżeli ktoś stosuje technikę gry która wymaga często przełączania przetworników to po pewnym czasie taki przełącznik wyrobi się, dlatego tu też można pomyśleć o dobrej jakości a co za tym idzie wygodzie szybkiego przełączania.

8. Gniazdo - niesprawne bądź nie stykające i przerywające gniazdo to zmora niejednego gitarzysty, warto zatem zainwestować raz a porządnie w dobrej jakości gniazdo i mieć problem z głowy na długie lata.

9. Zaczep na pasek, tu można po prostu postawić na wygodę przypinania paska i zainwestować w tzw. straplocki. Ale nie jest to aż tak konieczne. Straplocki można wykonać samemu domowym sposobem, pisałem o tym w tym wpisie - straplock DIY.

10. Płytka maskująca (picguard) ta część jest również wymienna i chętnie modyfikowana przez gitarzystów, dotyczy to głównie gitar typu Fender Stratocaster i Telecaster.

Mnogość rodzai, kolorów i kształtów jest bardzo duża, każdy dopasuje coś do swojego instrumentu.

Podsumowanie:

Po tak przeprowadzonej modyfikacji nasza gitara nie dość że będzie odświeżona to również z nowym brzmieniem. Czasem warto kupić gitarę dla dobrego drewna i wygodnego gryfu a w późniejszym czasie zainwestować w modyfikację, by finalnie mieć dobry i oryginalny instrument.

Warto również przeprowadzać takie modyfikacje by zdobyć cenną wiedzę, ponieważ do puki nie włożymy jakieś przetwornika do naszej gitary to nie będziemy wiedzieć jak on w tej gitarze zabrzmi. Pamiętaj również że modyfikacja to fajna zabawa oraz poszukiwanie tego swojego oryginalnego brzmienia.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz