piątek, 9 października 2020

Fender Stratocaster - korpus z jesionu bagiennego


Jesion bagienny to drewno występujące głównie w bardzo wilgotnych oraz podmokłych okolicach Amerykańskiego Południa, ten rodzaj jesionu swoją wagą jest nieco lżejszy niż odmiany które występują w okolicach Północnych.

Fender w latach 1950 - 1956 stosował odmiany jesionu w wielu swoich flagowych instrumentach, obecnie jest stosowany w nie wielkiej liczbie gitar tego producenta a szkoda...

Jesion bagienny:

Odpowiednio sezonowany jesion bagienny to przede wszystkim duże zalety i walory akustyczne oraz brzmieniowe. Drewno to w gitarach oddaje bardzo selektywne, mocne brzmienie bogate w harmoniczne o wyraźnie uwypuklonej dźwięcznej górze wraz z równie wyraźnym środkiem i mocnym dołem.

Więcej informacji o rodzajach drewna z jakiego produkuje się gitary znajdziecie w tym wpisie - rodzaje drewna do produkcji drewna.

Brzmienie jesionu bagiennego można nieco porównać do brzmienia drewna olchy, jednak jesion bagienny moim zdaniem przewyższa olchę i jest nieco bardziej "szlachetniejszy" co czyni ten rodzaj drewna bardzo wyjątkowym, oryginalnie brzmiącym i dźwięcznym.

Wygląd jesionu bagiennego:

Drewno jesionu bagiennego po za walorami brzmieniowymi i akustycznymi to również zalety estetyczne, piękne wyraziste gruboziarniste słoje i porowata powierzchnia idealnie nadają się do transparentnych wykończeń dlatego warto tego rodzaju korpus bejcować, olejować oraz lakierować bezbarwnie bo wygląda naprawdę pięknie i cieszy oko.

Drewno jesionu bagiennego jest twarde oraz zwarte, jest drewnem bardzo dobrze rezonującym oraz korzystnie wpływającym na wybrzmiewanie instrumentu tzw. sustain.

Rewelacyjny producent Garvin Guitar wykonał taki korpus na indywidualne zamówienie do gitary lutniczej typu Stratocaster. Choć korpus nie należy do tanich to cena za tak ogromny wkład pracy w obróbkę drewna moim zdaniem jest niewielka.


Poniżej na zdjęciu efekt pracy Garvin Guitars, po prostu rewelacyjnie i precyzyjnie wykonany korpus:

Korpus z jesionu bagiennego

Kolejny korpus z drewna jesionu bagiennego do gitary lutniczej typu Telecaster.

Jesion bagienny, korpus telecaster

W pracowni Garvin Guitar można wykonać taki korpus na indywidualne zamówienie wraz z gryfem a nawet można dopasować całą resztę osprzętu jak pickupy, elektronikę czy klucze, oferta Garvin Guitar jest bardzo szeroka a ceny naprawdę atrakcyjne. Polecam!!

Garvin Guitars

Garvin Guitars grupa na Facebook

Podsumowanie:

Drewno jesionu bagiennego idealnie nadaje się jako baza do wszelakich lutniczych czy własnoręcznie wykonanych gitar, posiada świetne walory akustyczne, brzmieniowe i estetyczne.

Drewno nadaje się również jako podmiana samego korpusu do już gotowych instrumentów, myślę że czasem warto przeprowadzić nawet tak daleko idącą modernizację gitary by znaleźć to własne wymarzone brzmienie...

Pozdrawiam!

4 komentarze:

  1. Można by podać ile taki kospus waży, bo dla strata powyżej 2,2kg to już nie jest jesion bagienny ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Waga zależy od wielu czynników i może się wahać, korpusy z jesionu mogą ważyć od 1.7 do nawet 3 kg. Znów jesion bagienny jest lekki. Pozdrawiam.

      Usuń
  2. A na końcu i tak wychodzi, że drewno ma prawie zerowy wkład w brzmienie gitary elektrycznej... najważniejsze to przetworniki, progi. Reszta może być z tworzywa. Niestety, tak prawa...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam, nie zgodzę się z tym ale coś w tym jest... równie ważny jest wprawny gitarzysta który potrafi z ów gitary wydobyć odpowiedni dźwięk bez względu na to z jakich materiałów jest wykonana. Pozdrawiam

      Usuń