niedziela, 7 listopada 2021

Jak nagrywać gitarę w domowym zaciszu

Jak nagrywać gitarę, Nagrywanie gitary

Nagrywanie i miksowanie gitary w domowym zaciszu czyli tzw. ogólnie Home Recording w dzisiejszych czasach szybkiego rozwoju technologicznego jest już bardzo popularny, gdyż to tego celu w domowych warunkach nie potrzeba szeregu skomplikowanego i drogiego sprzętu którym dysponują studia nagrań.

Aby nagrywać gitarę w domowym zaciszu wystarczy przede wszystkim trochę chęci, wiedzy i umiejętności ;-) oraz pewne minimum sprzętu takiego jak podstawowy komputer, może to być komputer stacjonarny bądź laptop, odpowiednia karta dźwiękowa to tzw. interfejs audio oraz odsłuchy - mogą to być monitory studyjne bądź słuchawki studyjne.

O tym jak podłączyć gitarę do komputera i co jest do tego celu niezbędne pisałem w tym wpisie - gitara i komputer.

W dalszej kolejności potrzebujemy odpowiedniego oprogramowania jakim jest program do rejestracji i edycji dźwięku czyli tzw. DAW. Można użyć programu darmowego których nie brakuje na rynku muzycznym, początkującym polecam program Reaper to bardzo prosty program do realizacji nagrań oraz nauki podstaw DAW i korzystania z wtyczek VST.

Inne znane i cenione programy DAW to na przykład, popularny Cubase, Pro Tools, Reason, FL Studio, PreSonus czy Logic Pro. Z darmowych i prostych w obsłudze tego typu programów warto wymienić właśnie program Reaper oraz Audacity.

No dobrze ale co dalej.

Jakie są możliwości nagrywania gitary:

1. Gitarę można nagrywać na wiele sposobów, tym najbardziej popularnym i często stosowanym jest nagrywanie po przez przystawiony mikrofon do kolumny głośnikowej. Taka metoda pozwala na bardzo dokładne i dynamiczne odzwierciedlenie naszego brzmienia i gry.

Niestety metoda ta wymaga odpowiedniego wytłumionego pomieszczenia, oraz dodatkowego sprzętu takiego jak przedwzmacniacz mikrofonowy i odpowiedni mikrofon oraz często głośnego odkręcenia wzmacniacza w celu nagrania dlatego taką metodę stosuję się głównie w profesjonalnych studiach nagrań.


Aby nagrywać gitarę tą metodą, należy oczywiście posiadać wzmacniacz gitarowy, kolumnę a często również efekty czy nawet cały pedalboard czyli wszystko to z czego używamy do gry aby uzyskać nasze brzmienie.

Taką metodą przystawienia mikrofonu często również nagrywa się ale również nagłaśnia gitary akustyczne oraz klasyczne z tym ze mikrofony przystawia się do pudła rezonansowego. O tym jakie są możliwości nagłośnienia gitar akustycznych i klasycznych pisałem w tym wpisie - jak nagłośnić gitarę akustyczną.

Oczywiście gitarę elektroakustyczną podłączoną do wzmacniacza nagrywamy przystawiając mikrofon do kolumny głośnikowej lub podłączając taką gitarę bezpośrednio do interfejsu audio lub liniowo do miksera.

2. Kolejną metodą na nagrywanie gitary jest wpięcie jej bezpośrednio w wejście liniowe miksera i podanie sygnału przez np. jakiś procesor dźwięku lub multiefekt do komputera. Takie rozwiązanie po nagraniu sygnału gitary umożliwia pełną korekcję gdyż za całe brzmienie gitary odpowiada procesor dźwięku w którym ustawiamy samo brzmienie.

Korzystając z tej metody można nagrać czysty sygnał gitary a po nagraniu nałożyć na ten sygnał symulacje używając np. procesora dźwięku lub korzystając z wtyczek VST. Daje to szerokie możliwości korekcyjne brzmienia w czasie rzeczywistym.

3. Następną możliwością na nagrywanie gitary jest korzystanie z procesora dźwięku ale podłączonego bezpośrednio przez złącze USB lub złącze FireWire do komputera. W dzisiejszych czasach większość procesorów gitarowych posiada taka możliwość a tym my mamy możliwość sterować procesorem z pozycji komputera lub DAW.

To bardzo wygodna metoda i pozwalająca uzyskać bardzo dobre możliwości brzmieniowe i jakościowe. Taka metoda daje również możliwość kształtowania brzmienia w czasie rzeczywistym bezpośrednio z pozycji komputera czy DAW.

4. Kolejną metodą jaką możemy zastosować w celu nagrywania gitary w domowym zaciszu jest korzystanie z wtyczek VST czyli symulacji wzmacniaczy kolumn i efektów gitarowych które instalujemy na ścieżce audio jako tzw. "inserty" w programie DAW.

Taka metoda również pozwala na bardzo szerokie możliwości korekcyjne i brzmieniowe na które możemy wpływać w czasie rzeczywistym w programie DAW. Wtyczek VST jest bardzo dużo są darmowe jak i płatne a ciągle powstają nowe.

Spis ciekawych i darmowych wtyczek VST znajdziecie na tej stronie - GVPAudio.

Tą metodą możemy również uzyskać bardzo dobre efekty brzmieniowe oraz jakościowe. A mnogość wtyczek VST nawet tych darmowych pozwala na nieograniczone możliwości brzmieniowe. W wpisach z poniższych linków zamieściłem spis z darmowymi symulacjami wzmacniaczy gitarowych oraz symulacji kolumn głośnikowych.





5. Istnieją możliwości nagrywania gitary tzw. mieszane czyli sygnał podaje się na ścieżkę audio na przykład tylko z samego analogowego wzmacniacza gitarowego wpiętego w mikser przez wejście liniowe a w programie DAW stosuje się cyfrową kolumnę głośnikową lub Loader impulsów gotowych omikrofonowanych kolumn gitarowych to tzw. z języka Angielskiego Impulse Respone.

Istnieją również specjalne urządzenia głównie rackowe które mają za zadanie symulować kolumny głośnikowe. Takie urządzenia stosuje się głównie w studiach ale równie podczas prób czy nawet na scenie. Niektóre wzmacniacze gitarowe posiadają zastosowaną wbudowaną cyfrową symulację kolumny gitarowej.

Więcej informacji o urządzeniach do rack pisałem w tym wpisie - urządzenia rackowe.

Jak nagrywać gitarę w DAW:

Aby uzyskać bardzo dobre efekty brzmieniowe podczas nagrywania gitar należy trzymać się pewnych określonych zasad. Choć zasady te nie są bardzo jakoś bardzo ścisłe gdyż jak to w muzyce oraz podczas realizacji dźwięku bywa - nie ma ograniczeń to jednak warto się tych zasad trzymać.

Gitary rytmiczne o brzmieniu przesterowanym warto nagrywać podwójnie, czyli tą samą partię nagrywamy dwa razy - pamiętajmy aby nie duplikować ścieżek a nagrać dwa razy to samo oraz rozmieszczamy nagrane ślady na dwóch ścieżkach audio. 

Dalej na tych ścieżkach musimy ustawić rozmieszczenie śladów w panoramie stereo. Czyli jedną nagraną partię rozmieszczamy skrajnie na prawą stronę a drugą partię na drugiej ścieżce skrajnie na lewą stronę. Poniższy screen pokazuje jak to zrobić w programie Cubase ale w każdym innym DAW wygląda to dokładnie tak samo.

Podsumowanie:

Tak więc niniejszy artykuł pokazuje jakie są możliwości nagrywania gitary głównie w domowym zaciszu ale wyżej wymienione metody stosuje się również w profesjonalnych studiach nagrań. Wybierając odpowiednią metodę na nagrywanie swoich gitar warto wziąć pod uwagę możliwości oraz fundusze jakie na taki cel planujemy przeznaczyć.

Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz