niedziela, 19 września 2021

Regulacja gitary

Jak wyregulować gitarę

Regulacja gitary to niezwykle ważny element gdyż prawidłowo wyregulowany instrument to wygoda i komfort gry ale również prawidłowe strojenie, stabilne utrzymanie stroju i dobre brzmienie. Każda gitara tuż po kupnie i podczas samej eksploatacji od czasu do czasu wymaga wyregulowania.

W niniejszym wpisie temat związany z ogólną regulacją gitary temat dotyczy wszystkich rodzajów gitar ale w szczególności gitar elektrycznych gdyż to w tym rodzaju gitary jest najwięcej możliwości regulacyjnych. W tym wpisie zrobię spis wraz z linkami do poszczególnych artykułów.

Na wstępie trochę informacji:

Dlaczego gitara powinna być wyregulowana:

Regulację gitary przeprowadza się aby gra była wygodna i komfortowa ale również aby gitara dobrze i we wszystkich pozycjach stroiła i często się nie rozstrajała oraz dobrze brzmiała. Wygoda gry jest zależna od akcji strun czyli ich wysokości nad progami ale również odpowiednio ustawionym mostku a za samo brzmienie odpowiada rodzaj przetworników oraz ich wysokość pod strunami.

Kiedy przeprowadzać regulację:

Regulację gitary warto przeprowadzić podczas każdej wymiany strun na nowe a jeżeli struny wymieniamy bardzo często to warto chociaż sprawdzić poprawność krzywizny gryfu czy akcję strun. Po wymianie strun na nowe raczej zawsze trzeba będzie wyregulować menzurę.

Każdą gitarę warto co jakiś czas sprawdzić pod względem poprawnej regulacji gdyż gitary są podatne na wiele czynników takich jak zmiana temperatury czy wilgotności powietrza często gitara sama z siebie może się rozregulować - dlatego warto to co jakiś czas sprawdzać.

Regulację warto również przeprowadzić kiedy gitara nie zbyt stabilnie trzyma strój lub wtedy kiedy często się rozstraja. Warto sprawdzić poprawność regulacji kiedy nagle stwierdzimy że gra się nam niewygodnie lub czujemy ze coś dobrze nie brzmi.


Narzędzia:

Do wyregulowania gitary potrzeby będzie zestaw podstawowych narzędzi takich jak, komplet śrubokrętów, klucze imbusowe, kleszcze lub małe obcęgi. Do regulacji krzywizny gryfu stosujemy klucz dedykowany do konkretnej gitary, przeważnie jest to klucz imbusowy, nasadowy bądź czasem krzyżakowy.

Taki zestaw specjalnych narzędzi można kupić w wielu sklepach muzycznych lub użyć tradycyjnych narzędzi takich ze sklepu narzędziowego. Warto w tym zakresie postawić na jakość narzędzi gdyż dłużej będą nam służyć.

Warto posiadać coś co podłożymy pod gryf czyli podpórka pod gryf, warto posiadać narzędzie do mierzenia akcji strun czyli odległości strun od progów. Takie narzędzia można kupić lub po prostu wykonać samemu.

Więcej o narzędziach znajdziesz w tym wpisie - niezbędne narzędzia każdego gitarzysty.

Fingerboard Saver 3  ochraniacz podstrunnicy
Fingerboard Saver 3 ochraniacz podstrunnicy
15.00 PLN
0023811049 | klucz do regulacji pręta gryfu | imbus | 1/8" | 3.3 mm
9.50 PLN
FENDER 0990519000 tool guitar kit zestaw narzędzi
FENDER 0990519000 tool guitar kit zestaw narzędzi
319.00 PLN
FENDER Multi-Tool Narzędzie wielofunkcyjne
FENDER Multi-Tool Narzędzie wielofunkcyjne
79.99 PLN



Jak wyregulować gitarę:

Każdą gitarę czy to elektryczną czy akustyczną zawsze przed regulacją trzeba porządnie nastroić do stroju w jakim będziemy grać oraz do stroika. Po nastrojeniu gitary należy ocenić co wymaga dalszej regulacji.

W niektórych przypadkach regulacja może być wykonana w pełnym zakresie gitary czyli wszystko a w niektórych przypadkach w nie pełnym czyli tylko częściowo. Kiedy wymieniamy struny a mamy dobrze wyregulowany instrument regulacja będzie dotyczyć jedynie ustawienia menzury.

W każdym przypadku warto jednak sprawdzić poszczególne elementy.

Gryf:

Najlepiej zacząć od regulacji pręta napinającego gryf gdyż w ten sposób będziemy wiedzieć czy gitara wymaga dalszych regulacji. Przy źle wyregulowanym gryfie struny mogą się obijać o progi, brzęczeć lub akcja strun będzie bardzo wysoka a gitara nie będzie dobrze stroić - jest to czynność którą warto wykonać na samym początku.

O tym jak wyregulować gryf pisałem w tym wpisie - jak wyregulować gryf w gitarze.

Mostek:

W dalszej kolejności ważnym elementem jest mostek a właściwie jego wysokość, wysokość mostka odpowiada za akcję strun. Regulację wysokości mostka bądź poszczególnych wózków w mostku warto przeprowadzać wraz z regulacją krzywizny gryfu.

W gitarach elektrycznych wysokość mostka reguluje się małym kluczem imbusowym znów w gitarach akustycznych podstrunnik trzeba wyjąć oraz wyszlifować na odpowiednią wysokość. W mostkach typu floyd rose czyli dwustronnych mostek powinien być ustawiony równolegle do korpusu gitary, po wymianie strun raczej zawsze trzeba będzie go wyregulować.

O tym jak wyregulować mostek typu Floyd Rose pisałem w tym artykule - regulacja mostka typu Floyd Rose.

Menzura:

Menzurę najlepiej regulować na samym końcu czyli po wszystkich innych przeprowadzonych regulacjach gdyż regulacja krzywizny gryfu oraz wysokości mostka może wpłynąć na prawidłową długość menzury.

O tym jak wyregulować menzurę pisałem w tym wpisie - jak wyregulować menzurę.

Klucze:

Podczas wymiany strun na nowe zawsze warto sprawdzić czy klucze są odpowiednio przykręcone do główki gitary czy nie są luźne oraz czy poprawnie i lekko działają a w razie potrzeby dokręcić. Często zdarza się że klucze się poluzują a to wpływa na stabilność stroju.


Przetworniki:

Regulacja wysokości przetworników pod strunami to również ważny element a głównie elment brzmienia. Do regulacji ich wysokości każdy gitarzysta powinien podejść indywidualnie. Regulację wysokości przetworników można przeprowadzić podczas samej gry.

O tym jaka powinna być wysokość przetworników pisałem w tym wpisie - wysokość przetworników.

Podstrunnica:

Kiedy przeprowadzamy regulację podczas wymiany strun warto przeczyścić i zakonserwować podstrunnicę. Czasem warto wypolerować oraz sprawdzić stan progów. Wypolerowane progi to wygoda i komfort gry. Wypolerowane progi naprawdę robią robotę.

O tym jak zakonserwować podstrunnicę pisałem w tym wpisie - konserwacja podstrunnicy.

O tym jak wypolerować progi pisałem w tym wpisie - polerowanie progów w gitarze.

Podsumowanie:

Tak więc regulacja gitary może być przeprowadzona jako pełna bądź częściowa, regulacja jest ważnym elementem gdyż poprawne wyregulowanie gitary to wygoda i komfort gry ale również dobrze brzmienie. Gitara to instrument który lubi się rozregulować dlatego wato to sprawdzać co jakiś czas.



Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz