niedziela, 11 października 2020

Stabilizator mostka - Trem Setter

Stabilizator mostka w gitarze, Stabilizator mostka

Mostek Floyd Rose to most tzw. "pływający" zawieszony jest on na specjalnych ostrzach które opierają się o dwie żłobione śruby - trzpienie wkręcone w korpus gitary. Cały most utrzymuje się na sprężynach od spodu korpusu gitary które równoważą naciąg strun pod odpowiedni strój instrumentu, dzięki temu możemy korzystać z "wajchy" w dwie strony obniżając dźwięk lub go podwyższając podczas gry.

Budowa i regulacja mostka Floyd Rose.

Jak zablokować most Floyd Rose i Tremolo.

Mostek tremolo to podobna zasada działania jak mostki Floyd Rose z tym że mostki tremolo pozwalają na użycie "wajchy"  tylko w jedną stronę i są one przykręcone z pewnym zapasem luzu do korpusu gitary. Tego rodzaju mostki  są typowe dla gitar na przykład Fender Stratocaster.

Mostki Floyd Rose jak i mostki Tremolo podczas używania ramienia dość często ale nie zawsze powodują problemy z ich powrotem do tzw. punktu "zerowego" po skorzystaniu z ramienia, oznacza to że tego rodzaju mostek nie wraca w pełni do swojej zerowej czyli neutralnej i równoległej pod względem korpusu pozycji w której się powinien znajdować.

Ten problem powoduje że gitara nie trzyma stabilnie swojego stroju a głównie po skorzystaniu z ramienia rozstraja się mniej lub więcej a gdy zerwie nam się jedna struna cały strój od razu się zmieni. 

Problemów rozstrajania gitary z mostkami ruchomymi może być bardzo wiele od stępionych ostrzy w mostkach typu Floyd Rose po zużyte lub kiepskiej jakości sprężyny czy nawet zastosowane kiepskiej jakości struny lub po prostu niepoprawnie wyregulowany most.

O tym jakie mogą być przyczyny niestabilnego stroju pisałem tu - gdy gitara nie stroi.

Należy również mieć na uwadze że struny z biegiem czasu rozciągają się co zawsze będzie się przekładać na  działanie systemów Floyd Rose i Tremolo. Dlatego mosty te należy co jakiś czas sprawdzać i w miarę potrzeby odpowiednio wyregulować.

Jak wyregulować most Floyd Rose pisałem w tym wpisie - budowa i regulacja mostka Floyd Rose.

O sprężynach stosowanych w mostkach ruchomych więcej pisałem pisałem w tym wpisie - sprężyny w gitarze.

Co to jest stabilizator mostka:

Wyżej wymienione problemy można również wyeliminować lub po prostu wpłynąć na poprawne działanie tego typu systemów, montując w komorze gitary tuż obok sprężyn stabilizator to tzw. z języka angielskiego Trem Setter.

Trem Setter ma za zadanie ustabilizowanie mostka Floyd Rose i tremolo podczas jego używania wpływając odpowiednio na powrót mostka do jego pozycji zerowej co powoduje że po skorzystaniu z systemu tremolo lub Floyd Rose most zawsze wróci do swojej pierwotnej neutralnej pozycji a to przekłada się na poprawną pracę i stabilne utrzymanie stroju.

Stabilizator ma również za zadanie eliminować przydźwięki które wydobywają się ze sprężyn gdy korzystamy z ramienia tremolo, tak więc wpływa on również pozytywnie na samo brzmienie instrumentu.

Jak to działa:

Stabilizator podtrzymuje delikatnie most w pozycji równoległej opierając się o jego blok to coś w rodzaju podwójnych zawiasów w drzwiach które mają za zadanie otworzyć drzwi w jedną i drugą stronę ale zawsze umożliwić im powrót w to samo miejsce czyli do ich zamknięcia.

Sprężyna znajdująca się w stabilizatorze ma za zadanie zrównoważyć siłę naciągu standardowych sprężyn i działa w dwie strony:

1. Kiedy podwyższamy dźwięk ciągnąc ramię w górę standardowe sprężyny kurczą się zmniejszając swój naciąg a to wywołuje nacisk na sprężynę stabilizatora. 

2. Kiedy obniżamy dźwięk naciskając ramię w dół standardowe sprężyny naciągają się a sprężyna stabilizatora luzuje się. 

Stabilizator działa jak by w odwrotnym kierunku pod względem sprężyn klasycznych a tym właśnie stabilizując most oraz umożliwiając mu utrzymanie w punkcie zerowym. Powoduje to pewien rodzaj równowagi oraz płynniejszą pracę tego typu mostków.

Siłę nacisku sprężyny stabilizatora regulujemy dwoma nakrętkami tak aby stabilizator równolegle utrzymywał most pod względem korpusu. 

Montując stabilizator należy mieć na uwadze że ramię będzie działać trochę ciężej ale można to wyeliminować ujmując jedną sprężynę i zamiast jej zamontować stabilizator. Jest kwestią indywidualną i każdy powinien to pod siebie dopasować gdyż dla jednego gitarzysty nie będzie to stanowić problemu a dla innego może stanowić problem.

Trem Setter, stabilizator, Zero point, Mostek w gitarze


Inne rodzaje stabilizatora:

Istnieje stabilizator podwójny stosowany przez Ibaneza to tzw. Ibanez Backstop i jest montowany wraz z trzema sprężynami, gdzie sprężyna środkowa przechodzi przez środek stabilizatora. Ten rodzaj ma za zadanie jeszcze bardziej wpływać na pozytywną pracę mostka.


Kolejnym rodzajem stabilizatora jest tzw. Hipshot Trem-setter. Jest to chyba jeden z pierwszych stabilizatorów jaki powstał. Jego zadaniem jest tak jak innych umożliwienie i łatwiejszy powrót mostka do pozycji zerowej po skorzystaniu z ramienia tremolo.

Ten rodzaj stabilizatora montowany jest podobnie jak sprężyna z jednej strony zakładając ją na blok mostka ale całość przykręcona jest do korpusu gitary dwoma wkrętami. W raz z tym stabilizatorem otrzymujemy w komplecie dodatkowe zaczepy gdyż montaż tego stabilizatora wymaga pozbycia się klasycznego "grzebienia" na którym zaczepione są sprężyny.


Hipshot Tremsetter Stabilizator Vibrato
Hipshot Tremsetter Stabilizator Vibrato
381.00 PLN

Istnieje stabilizator o nazwie WD Tremolo Stabilizer. Ten rodzaj stabilizatora montuje się wkładając go w środek sprężyny, montując go nie musimy ingerować w żaden sposób w korpus gitary, wystarczy ustawić most w punkcie zero oraz zablokować stabilizator i to wszystko.

Nie miałem osobiście jednak z tym rodzajem stabilizatra styczności gdyż jest trudno dostępny w Polsce ale można go kupić w zagranicznych sklepach muzycznych. Czytałem na jego temat tylko tyle że sprawdza się i działa dobrze.

Stabilizator mostka w gitarze

Jak zamontować stabilizator:

Klasyczny stabilizator musimy przykręcić do korpusu gitary pomiędzy sprężyny, często na cztery małe wkręty co wiąże się z niedużą ingerencją mechaniczną w korpus gitary w tym celu trzeba wywiercić cztery otwory w korpusie na dnie wnęki ze sprężynami.

Należy pamiętać aby wcześniej wyregulować most by znajdował się równolegle do korpusu gitary.

Stabilizator mostka, Stabilizator tremolo, Stabilizator floyd rose

Podsumowanie:

Stabilizatory to małe pomocne urządzenia które mają zastosowanie we wszystkich mostkach ruchomych, poprawiają ich pracę i powrót do pozycji "zero", wpływają tym korzystnie na stabilność oraz dłuższe i lepsze utrzymanie stroju podczas gry i zabawy "wajchą"

Stabilizatory nie są zbyt wygórowane cenowo ale do tanich też nie należą, pamiętajmy jednak że to wydatek tylko raz a pozwala na znaczną poprawę komfortu gry oraz stabilną i płynną pracę wszystkich mostów ruchomych.

Pozdrawiam!

3 komentarze:

  1. A czy takie stabilizatory pozwalają utrzymać strój przy bendach czy pozostaje tylko blokada ruchu mostka w dół?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam serdecznie, stabilizatory ogólnie poprawiają utrzymanie stroju w gitarach z ruchomymi mostami bez względu na styl gry czyli w pewnym sensie również na grę bendami. Podczas podciągnięć strun most ruchomy zawsze nieco się odchyli a podczas opuszczania struny wraca do swojej pierwotnej pozycji tak więc zastosowany stabilizator wpłynie raczej pozytywnie również na tą kwestię. Pozdrawiam :)

      Usuń
  2. Miałem problem floydem żyjącym według własnych zasad w Ibanezie Jem JR - mostek wykonany z szajsu a wymiana na nowy to byłby koszt grubo ponad 1000 zł. Podwójna blokada załatwiła temat, choć nie powiem podczas ruchu w górę mostka na początku dziwne uczucie - nie wiadomo kiedy struna strzeli :D

    OdpowiedzUsuń