wtorek, 9 marca 2021

Jakie są możliwości przestrojenia gitary

 Czy warto przestrajać gitarę, Jak przestroić gitarę

Przestrajanie gitary a właściwie w większości przypadków obniżanie jej stroju to bardzo popularna a zarazem ciekawa metoda na rozszerzenie możliwości brzmieniowych tego instrumentu. Taką metodę stosują różni gitarzyści grający wiele odmian i gatunków muzycznych.

Obniżanie stroju bądź przestrojenie można zastosować w każdej gitarze a dotyczy to gitary elektrycznej, akustycznejklasycznej a przede wszystkim gitary barytonowej. W niniejszym wpisie rozszerzę ten temat nieco bardziej i dowiemy się jak przestroić gitarę, dlaczego się to robi i czy warto przestrajać gitarę oraz jakie to daje  możliwości.

Jak można przestroić gitarę:

Możliwości przestrojenia gitary jest kilka a jedną z bardziej popularnych metod jest obniżenie jej stroju na przykład o pół tonu lub cały ton zachowując przy tym jej klasyczne strojenie czyli obniżenie stroju to po prostu poluzowanie wszystkich strun o jeden pół ton lub o cały ton niżej i jej nastrojenie.

Standardowy strój gitary, zwany z języka angielskiego - E standard tuning to następujące dźwięki pustych strun E/A/D/G/B/E

O pół tonu niżej:

Przy stroju obniżonym o pół tonu z angielskiego ( half step down ) dźwięki pustych strun będą wyglądać następująco zaczynając od najgrubszej struny będzie to dis / gis / cis / fis / b / dis lub może też być dis / gis / cis / fis / ais/ dis.

Aby uzyskać obniżony struj o pół tonu niżej gitarę stroimy do stroika który powinien pokazywać dźwięki o pół tonu niższe czyli  D# / G# / C# / F# / A# / D#.

O cały ton niżej:

Przy obniżaniu stroju o cały ton niżej z angielskiego D tuning (full step down) procedurę stosujemy tak jak w przykładzie wyżej z tym że luzujemy struny jeszcze o kolejny półton niżej co przy nastrojonej o cały ton niżej gitarze da nam następujące dźwięki pustych strun zaczynając od najgrubszej struny D / G / C / F / A / D. 

Po obniżeniu stroju pod wyżej wymienione dźwięku pustych strun gitarę należy nastroić tak jak w robi się to "standardowo" najlepiej do stroika.

Drop D:

Innymi możliwościami na obniżenie stroju gitary jest Drop D oraz Drop C. Pierwszy przykład czyli Drop  D jest najprostszą i bardzo często stosowaną metodą gdyż obniżamy tylko jedną najgrubszą strunę E do dźwięku D czyli o cały jeden ton niżej a reszta stroju zostaje bez zmian czyli w standard E. 

Przy tak obniżonej strunie E do dźwięku D dźwięki strun pustych zaczynając od najgrubszej struny wyglądają następująco: D / A / D / G / B / E.

Więcej szczegółowych informacji o tym jak przestroić gitarę do Drop D oraz jakie da nam to możliwości znajdziesz tutaj - jak przestroić gitarę do Drop D.


Drop C:

Przestrajając gitarę do Drop C obniżamy wszystkie struny gitary o cały jeden ton niżej a najgrubszą strunę E dodatkowo obniżamy o jeszcze jeden kolejny ton niżej czyli z dźwięku E w standardowym stroju do dźwięku C. W tym stroju zaczynając od struny najgrubszej dźwięki pustych strun będą wyglądać następująco: C / G / C / F / A / D.

Więcej szczegółowych informacji jak przestroić gitarę do drop C oraz jakie da nam to możliwości znajdziesz w tym wpisie - jak przestroić gitarę do drop C.

B standard:

W tym dość nietypowym i mocnym stroju stosujemy obniżenie o dwa i pół tonu niżej dla każdej ze strun prościej piszą ze standardowego stroju E standard strunę E obniżamy aż do dźwięku B, takie obniżenie stosujemy kolejno dla każdej ze strun.

Po obniżeniu stroju dźwięki pustych strun będą wyglądać następująco B / E / A / D / F# / B.

Drop A:

Kolejnym nietypowym i mocnym obniżeniem stroju jest drop A w tym przypadku postępujemy jak w powyższym przykładzie B standard z tym ze najgrubszą strunę B obniżamy jeszcze niżej do dźwięku A.

W tym stroju dźwięki pustych strun będą wyglądać następująco A / E / A / D / F# / B.

Grubość strun:

Przy dwóch wymienionych wyżej strojach czyli B standard i Drop A warto zaznaczyć kwestię grubości strun, do tych strojów nie stosuje się raczej standardowych grubości strun na przykład 10 - 46 gdyż po obniżeniu będą one bardzo luźne i gra może stać się nie do ogarnięcia.

Do tego rodzaju strojów stosuje się struny grube aby został zachowany odpowiedni ich naciąg i nie były zbyt luźne. Nieco inaczej ma sprawa w gitarach barytonowych które są przystosowane do obniżania strojów ze względu na wydłużoną menzurę. Jednak i w tego rodzaju gitarach stosuje się struny grubsze niż standardowe.

Więcej informacji na temat gitary barytonowej znajdziesz w tym wpisie - gitara barytonowa.

Warto wspomnieć że przy każdym obniżeniu stroju grubość strun ma znaczenie gdyż w tego rodzaju strojach grubsze struny brzmią nieco mocniej i pełniej.

W tym linku znajdziesz bardzo przydatny stroik online który pomoże w przestrajaniu gitary do wymienionych wyżej strojów - guitar tuned droped.

Stroje otwarte:

Strój otwarty to przestrojenie gitary w taki sposób aby dźwięki wszystkich pustych strun wybrzmiewały jak któryś z akordów. Ta metoda przydaje się szczególnie gitarzystom stosującym w swojej grze slide bottleneck czy ślizgając po strunach założoną na któryś z palców stalową bądź szklaną rurką.

Z czym się wiąże przestrajanie gitary:

Mostek:

Przestroić można niemal każdą gitarę, znacznie łatwiej do zrobić w gitarach akustycznych, klasycznych oraz elektrycznych z zastosowanym stałym mostem. W gitarach z zastosowanym mostkiem typu Floyd Rose zawsze po przestrojeniu będziemy musieli od nowa wyregulować mostek.

Dzieje się tak dlatego że zmienia się nieco naciąg strun na luźniejszy i tym most typu Floyd Rose również zmieni swoje położenie, dlatego zawszę wraz ze zmianą stroju będziemy musieli wyregulować również most.

O tym jak wyregulować most znajdziesz w tym wpisie - budowa i regulacja mostka typu floyd rose.

Gryf:

Podczas przestrajania czy obniżania stroju gitary może się również zmienić krzywizna gryfu, będzie to na pewno miało miejsce przy znacznie obniżonym stroju na przykład do drop C oraz drop A a dzieje się tak dlatego gdyż zmienia się naciąg strun i tym również zmieni się krzywizna gryfu który wymagać będzie ponownej regulacji.

Przy obniżaniu stroju w metodzie drop D czyli luzowaniu tylko jednej struny, gryf raczej nie będzie wymagał regulacji ale może się oczywiście zdarzyć że po przestrojeniu struny E do D będzie jednak trzeba wyregulować również gryf, należy mieć to na uwadze.

O tym jak wyregulować gryf pisałem w osobnym wpisie - jak wyregulować gryf w gitarze.

JEREMI A2 WH tuner chromatyczny
JEREMI A2 WH tuner chromatyczny
18.00 PLN
JEREMI A2 RD  tuner chromatyczny
JEREMI A2 RD tuner chromatyczny
18.00 PLN
JEREMI A2 OR  tuner chromatyczny
JEREMI A2 OR tuner chromatyczny
18.00 PLN
JEREMI A2GR  tuner chromatyczny
JEREMI A2GR tuner chromatyczny
18.00 PLN

Dlaczego obniża się strój:

Obniżanie stroju w gitarze jest często stosowane przez gitarzystów preferujących grę mocniejszych odmian muzycznych takich jak odmiany rocka i metalu gdyż gra takiej muzyki na obniżonych strojach brzmi mocniej, pełniej i ciężej oraz jest dla tych gatunków muzycznych bardzo charakterystyczne.

Ale nie jest to oczywiście żadną wytyczną, gdyż gitarzyści klasyczni czy akustyczni również często sięgają po metody obniżania stroju, gdyż w pewien ciekawy sposób urozmaica to grę innym brzmieniem oraz możliwościami technicznymi ponieważ w drop D lub drop C gra się nieco inaczej niż podczas klasycznego stroju.

Często również przestrajanie gitary jest dla wielu gitarzystów poszukiwaniem nowych możliwości i rozwiązań technicznych oraz brzmieniowych. Osobiście bardzo lubię grać w drop D cięższe odmiany muzyczne, gdyż w tym stroju wystarczy tylko obniżyć jedną strunę nie ingerując w dodatkową regulację gitary a tym można uzyskać całkiem satysfakcjonujące brzmienia i nowe możliwości.

Czy warto przestrajać gitarę:

Obniżanie stroju wiąże się z pewnymi dodatkowymi niedogodnościami regulacyjnymi szczególnie jeżeli chodzi o te mocno niższe stroje oraz mostki ruchome. Przy mocno obniżonych strojach będzie trzeba wyregulować również krzywiznę gryfu i zawsze trzeba mieć to na uwadze.

Rozwiązaniem tego problemu jest posiadanie na przykład dwóch gitar, jedną wyregulowaną pod klasyczny, standardowy strój a drugą pod strój obniżony taki jaki preferujemy. Wydaje się że na pewnym etapie gry warto wejść nieco w świat obniżonych strojów i spróbować takiej gry nawet jeżeli posiadamy tylko jedną gitarę.



Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz