sobota, 6 marca 2021

Jak przestroić gitarę do drop C

Drop C tuning, jak przestroić gitarę

Przestrajanie gitary to bardzo ciekawy i często praktykowany sposób na poszerzenie możliwości brzmieniowych tego instrumentu ale również jest to sposób na uzyskanie dostępu do szeregu ciekawych niższych obszarów dźwiękowych co jest charakterystyczne i często stosowane przez gitarzystów grających muzykę rockową oraz metalową.

Możliwości jak i sposobów na przestrojenie gitary jest kilka a w niniejszym wpisie dowiecie się jak przestroić gitarę do drop C czyli jakie da nam to możliwości oraz co można zyskać przestrojeniem gitary w taki sposób.

O tym jak przestroić gitarę do drop D znajdziesz w tym wpisie - drop D tuning.

Jak przestroić gitarę do drop C:

Aby przestroić gitarę do drop C należy cały standardowy strój obniżyć o jeden cały ton w dół czyli prosto pisząc należy poluzować wszystkie struny o jeden ton niżej oraz dodatkowo strunę basową E6 obniżyć do dźwięku C. Ppo przestrojeniu gitary pod względem dźwięków wygląda to następująco: C G C F A D.

Poniższy obrazek prezentuje to na podstrunnicy gitary w porównaniu ze strojem standardowym.

drop c, jak przestroić gitarę

D'Addario PW-CT-21 tuner chromatyczny
D'Addario PW-CT-21 tuner chromatyczny
78.00 PLN
D'Addario PW-CT-17RD tuner
D'Addario PW-CT-17RD tuner
63.00 PLN
D'Addario PW-CT-24 tuner chromatyczny ładowany USB
D'Addario PW-CT-24 tuner chromatyczny ładowany USB
69.00 PLN
FENDER Speed-E keychain tuner.
FENDER Speed-E keychain tuner.
8.00 PLN

Przestrojenie całego stroju do drop C czyli poluzowanie wszystkich strun o jeden ton niżej nie stwarza problemu dla gitar z mostami stałymi czyli przykręconymi do korpusu gitary w takim przypadku wystarczy poluzować struny i nastroić odpowiednio gitarę korzystając ze stroika.

Niestety obniżenie stroju o jeden ton niżej w gitarach z zastosowanymi mostkami ruchomymi typu Floyd Rose będzie wymagać ponownej regulacji gdyż poluzowanie wszystkich strun spowoduje silniejszy naciąg sprężyn od spodu gitary a tym mostek opadnie nieco w głąb korpusu.

W takim przypadku po obniżeniu stroju, sprężyny należy nieco poluzować wykręcając nieco śruby z korpusu gitary którymi przykręcony jest tzw. grzebień na którym zamocowane są sprężyny oraz strojąc gitarę do drop C i sprawdzając odchylenie mostka, czynność tą należy powtarzać aż do skutku.

O tym jak wyregulować mostek typu Floyd Rose pisałem w tym wpisie - budowa i regulacja mostka floyd rose.

Po przestrojeniu gitary do drop C może się również okazać że trzeba będzie wyregulować od nowa krzywiznę gryfu, gdyż po przestrojeniu zmieni się nieco naciąg strun co przełoży się również na prawidłowo wyregulowany gryf (krzywiznę gryfu) dlatego po przestrojeniu gitary lub w trakcie warto to zawsze sprawdzić a w razie potrzeby wyregulować.

O tym jak prawidłowo wyregulować gryf pisałem w tym poradniku - jak wyregulować gryf.

Warto również wspomnieć że gitarzyści stosujący obniżony strój często używają grubszych strun niż ma to miejsce w standardowym stroju. Nie jest to oczywiście żadnym wymogiem ale warto mieć to na uwadze, gdyż grubsze struny przy obniżonym stroju brzmią nieco lepiej, pełniej i mocniej oraz korzystnie wpływają na stabilne utrzymanie stroju.

Co daje obniżenie stroju do drop C:

Obniżenie całego stroju gitary o jeden ton niżej plus dla struny basowej E6 do drop C da nam przede wszystkim dostęp do innych niższych partii dźwiękowych co jest bardzo charakterystyczne głównie dla muzyki rockowej i metalowej. Brzmienie przesterowane na obniżonym stroju do drop C jest cięższe, mocniejsze i pełniejsze.

Tak przestrojona gitara brzmi nieco inaczej i po prostu niektóre partie muzyczne, riffy oraz akordy na takim stroju brzmią lepiej i pełniej dlatego warto spróbować i przekonać się samemu czy będzie to dla nas odpowiednie.



Pozdrawiam!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz